VZDELANIE A SÚŤAŽE

Vzdelanie: Ukončené bakalárske štúdium fyzioterapie na Slovenskej Zdravotníckej Univerzite Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Súťaže: Do roku 2021 som bola reprezentantkou Slovenskej republiky v karate. Za svoju kariéru som bola niekoľko násobnou majsterkou Slovenska vo svojej kategórii, bronzovou medailistkou vo svojej kategórii a vicemajsterkou v tímovej súťaži na majstrovstvách Európy v štýle Shito-ryu. Najcennejším mojím úspechom je 9. miesto na Majstrovstvách Európy v Aaborgu v kategórií U21 do 68 kg.

Bc. TATIANA TAPAJČÍKOVÁ

FYZIOTERAPEUT, 23 rokov

Venujem sa neustálemu vzdelávaniu seba, štúdiu magisterského stupňa
fyzioterapie na SZU v Banskej Bystrici, ako aj účastiam na
rôznych konferenciách, či kurzoch ako sú Propriofoot, SM – systém, Mobilizácie rebier, DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia) v športe. Ďalej sa venujem výskumom vo fyzioterapii, sledovaním nových trendov v mojom odbore, samotnej fyzioterapii klientov/pacientov.

Špecializácia: Vo fyzioterapii sa venujem diagnostike problému, s ktorým ku mne klient príde, či už je to bolesť, úraz, funkčná porucha, nesprávny stereotyp, instabilita, pooperačný stav, alebo je to klient, ktorý by chcel začať cvičiť, ale ešte nevie ako na to. Po diagnostike nasleduje samozrejme terapia, počas ktorej sa snažím spolu s klientom dosiahnuť náš cieľ, ktorý sme si na začiatku spolu určili.

Na mojej práci ma bavia neustále nové výzvy, ktoré mi prinášajú klienti a ich diagnózy. Najväčšou výzvou pre mňa je veta to nedokážem/to sa nedá. Pretože výraz ich tváre keď to dokážu je na nezaplatenie. Pri cvičení s klientmi sa snažím o vytvorenie funkčného základu, ktorý ďalej spolu rozvíjame aby bol schopný robiť všetko čo chce bez toho aby bol niečím obmedzovaný.

Do CFT som sa dostala na základe odporúčania mojej trénerky ešte počas svojej športovej kariéry, keď som potrebovala zlepšiť svoju kondičnú a silovú stránku. To sa mi aj podarilo pod vedením Maťka Danka, s ktorým sa mi podaril aj najlepší výsledok mojej kariéry. Po zistení toho čo študujem som dostala prvého klienta na skúšku, na základe mojich výsledkov s klientom a jeho odozvy som sa stala postupne súčasťou tímu CFT.

Mojou záľubou je šport akéhokoľvek druhu, rada skúšam nové výzvy. Vo svojom voľnom čase rada cvičím, behám, vzdelávam sa, venujem sa svojej rodine a psovi.

Prečo by mali ľudia cvičiť? Človek je bytosť, ktorá je stvorená na pohyb. V minulosti sa ľudia živili hlavne manuálnou prácou, čiže cvičenie nepotrebovali, pretože boli zdraví. Dnes má väčšina populácie sedavé zamestnanie, do práce sa odvezú autom, autobusom alebo vlakom. A ich pohyb je obmedzený na prejdenie do dopravného prostriedku alebo nákup v supermarkete. Preto trpia rôznymi ochoreniami pohybového aparátu. Zaradením cvičenia do svojho denného režimu môžu predchádzať alebo zmierniť prejavy ochorenia.