Otužovanie, metóda Wima Hofa

Wim Hof je skutočne výnimočný človek. Jeho príbeh zaujme všetkých. Je to jeden z mála ľudí, ktorý dokázal ľudí zaujať vďaka podloženým faktom, guinessovým rekordom a na druhej strane neodradiť svojou zvláštnosťou a mysticizmom. 

Mali sme tu česť, ako CFT absolvovať celodenný seminár s Wimovim žiakom na Slovensku Martinom Thámom. Wimove i Martinove učenie je založené na technikách dýchacích cvičení, nastavenia mysle a otužovaní.

Úlohou článku nie je rozprávať o životnom príbehu Wima Hofa, či psychosomatických príčinách rôznych chorôb. V rámci vzdelávania v CFT chceme našim klientom rozšíriť obzory v oblasti zdravia a starania sa o svoje telo. Mnohé články, ktoré sme napísali na seba nadväzujú a navzájom sa podporujú v infomáciách. Mnohí poprední autori a výskumy z našich článkov podporujú paradigmu, že lieky a medikamenty v živote nepotrebujeme. Naše telo je ten najväčší vynález a dar, ktorý sme mohli dostať a je na nás ako sa budeme oň starať. Cieľom tréningov CFT sú komplexné funkčné tréningy, ale taktiež poskytnutie komplexného pohľadu na naše fyzické zdravie, imunitu a vitalitu. Podporujeme našich klientov k tomu, aby získali prostredníctvom našich tréningov omnoho viac, než je len redukcia tuku, či dobrý pocit po tréingu, chceme aby využili svoj plný potenciál.

V CFT veríme, že prostredníctvom fyzických tréningov, kvalitného spánku, optimálneho  a účinného stravovania, správneho dýchania, či otužovania dokážeme meniť životy ľudí k lepšiemu.

Skúste začať s otužovaním

Začiatočníkom radíme dva postupy. Prvý hovorí o tom, že po teplej sprche, kedy je vaše telo zohriate, prejdete na záver sprchovania na studenú vodu. Zo začiatku je to 15 sekúnd, neskôr 30 sekúnd, až sa postupne dopracujete k 2, či 3 minútam. Druhý postup hovorí o sprchovaní sa studenou vodou po častiach, začnete studenou vodou po kolená, následne celé dolné končatiny, trup, až sa postupne dopracujete k celému telu.

Po zvládnutí sprchovania môžete prejsť na pobyt v studenej až ľadovej vode. Tu sa najmä v studených mesiacoch odporúča náležité zahrievanie pred otužovaním a náležité zohrievanie po otužovaní. Pri našom celodennom seminári bol Február, počasie hlásalo 0 stupňov a pri otužovaní sme rozbíjali krihy na Krupinskej priehrade, aby sme sa tam mohli ponoriť. 10 minút pred ponorením do vody, sme zahrievali fyzicky celé telo, postupne sme sa vyzliekali, poďakovali jazeru/priehrade, že nás prijme, otočili sa myšlienkami do vnútra našej mysle a ľahli si do vody. Bol to šok, ale nemohli sme si dovoliť panikáriť a zprudka, či intenzívne dýchať. Museli sme byť v kľude. Vo vode sme ležali 3 minúty a následne sme z nej vyšli a pokračovali vo fyzickom zahrievaní. Ten nával hormónov bol neskutočný, pocit ktorý by mal skúsiť každý. Po zahrievaní sme sa dôkladne obliekli a išli na hodinovú prechádzku okolo priehrady, aby sme telo ďalej zahriali.

Benefity otužovania

Mnohí ľudia otužujú každý deň, podľa nášho názoru to nie je potrebné, ba až priam to môže byť kontraproduktívne. Prirovnajme to k tréningom a fyzickej aktivite, taktiež nám to škodí, ak telu nedáme priestor na regeneráciu a tak by sme mali pristupovať i k otužovaniu. Počas otužovania sa v tele deje mnoho hormonálnych zmien, vylučujú sa škodliviny z tela. Najmä po otužovaní prostredníctvom potu, či moču sa naše telo zbavuje rôznych škodlivých látok. Tieto procesy si zaslúžia oddych a regeneráciu. Ak chcete mať viac energie, menej stresu a silnejšiu imunitu, otužovanie je pre vás. Ak túžite lepšie spať, zlepšiť svoje kognitívne schopnosti, zdvihnúť si náladu, zmierniť obavy a schudnúť – otužujte. Ak máte pocit, že by ste to nezvládli oslovte niekoho, kto otužuje, prípadne si prečítajte celú knihu od Wima Hofa, začnite postupne malými krokmi. Veľmi odporúčame prečítať si o dýchacích cvičeniach a ich blahodárnych účinkoch na náš organizmus, psychiku a spôsoby, ako nám môžu pomôcť pri prekonávaní samých seba a rôznych chorôb.

Autor článku : Marek Weiss

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *