Strach zo svalov a CFT

Čím ďalej viac ľudí chodí k Nám do gymu a to hlavne žien stretávame sa s otázkou, ktorá je predmetom tohto článku.

Keďže sám by som to nenapísal lepšie ponúkam Vám voľný preklad blogu z http://crossfitfms.wordpress.com/2012/07/20/the-fear-of-bulkiness-and-crossfit/ o ktorý sa postaral http://www.rebelsgym.sk/blog/2012/07/strach-zo-svalov-crossfit, a tu je v celej podobe.

 

"Toto je môj prvý a jediný článok týkajúci sa toho, že vás crossfit urobí mohutnými. Začínam byť proste trochu unavený z opätovného vysvetľovania. Odteraz Vás len nasmerujem na tento článok. Trénovanie a STRAVOVANIE sa ako atlét, ktorý chce byt všeobecne a všestranne schopnou bytosťou vo všetkých oblastiach fitnesu, z vás urobí zdravú ľudskú bytosť. Bodka. Prosím vyhnite sa tomuto športu, pokiaľ sa bojíte vyzerať vyšportovane."

Je potrebné si uvedomiť, že ženy kotré vidíte na súťažiach sú často umelo nadopované, používajú stereodiy a chránia si každý gram svalstva. Sú produktom hormónovej terapie (steroidov) a silovo-kondičného programu, zostaveného tak, aby vyzerali tak svalnato ako sa len dá. So žiadnou túžbou zlepšiť svoj fyzicky výkon. V podstate opak nášho športu. Dovoľte mi upresniť, nesnažím sa zhodiť kulturistiku. Títo ľudia sú jedny z najviac oddaných a najtvrdšie pracujúcich športovcov na svete. V podstate, cely ich šport je postavený na myšlienke VYZERAŤ dobre. Rozhodcovia v kulturistike neoceňujú nič iné. Prosím uvedomte si, že za týmito svalmi je dych vyrážajúca sila a výdrž. Nemôžeme naozaj argumentovať, že majú v porovnaní s normálnou ženou omnoho viac svalov. Na čo ale musíte pamätať je fakt, že tieto ženy sa NIČILI za každý kilogram týchto svalov. Taktiež jedli ako Vikingovia, aby podporili ich ciele. 
Oveľa dôležitejšie je to, že všetky tieto skvelé dámy, atlétky, sú fotené počas tréningu, kedy srdce bije rýchlejšie, obsah krvi je väčší a to spôsobuje, že vyzerajú mohutne. V normálnom oblečení, vyzerajú „obyčajne“ (ako  stále sú krásne a všetko, len nevyzerajú nijak extra mohutne).
 

Ak ste zvyknuté vyzerať anorekticky ako niektoré modelky z móla, potom tento šport nie je pre vás to pravé a ak mám byť totálne úprimný, asi vás nechcem ako klienta. Zaútočte na stacionárny bicykel alebo na orbitrec tri hodiny denne, a nič nejedzte. Popravde, chodia k nám dievčatá s touto mentalitou, ale keď začnú CÍTIŤ čo ozajstný FITNESS urobí pre ich fyzičku, myseľ a dušu časom si osvoja novú mentalitu.

Budem ten, ktorý s vami bude jednať na rovinu, aj keby to znamenalo že vám zatnem do živého...Vyzerať ako 12 ročné dievča je pre 12 ročné dievča.. Ste ŽENY. A ak si myslite, že už máte dostatok svalov, nerád vám to kazím ale nemáte. PROSTE NEMÁTE.

Mám rád trochu tvrdší prístup k pravde tak sa posaďte a pripravte...Ak si pri čítaní týchto riadkov hovoríte veci ako:

- „Som proste od prírody mohutná“, alebo
- „som výnimka toho o čom sa tu hovorí“.
Potom si klamete. Urobil som merania telesnej kompozície mnohých žien a každého jedného dievčaťa, ktoré si myslelo že je mohutne. Pravda je taká , že jednoducho mali vysoký podiel telesného tuku.
99,99% dievčat nikdy nebude mať toľko svalov ako Camille Leblanc-Bazinet. (vid obrázok nad) Ale ak si myslite, že je mohutná tak to je iný príbeh. Máme len iný názor a to je v poriadku. Chcete byť krehká vec, s ktorou sa musí zaobchádzať s opatrnosťou. Keď to vám nevadí, tak ani mne. Nie je to vôbec myslené sarkasticky. Pokiaľ ste tučná alebo super chudá a ste s tým spokojná, tak som aj ja. Matka Tereza nikdy nezdvihla činku a myslím, že všetci sú s tým v pohode. Nemusíte byť fit, aby ste boli dobrý človek. Čo ma vedie k ďalšej veci...

..dostávam sa k tomu, na čom skutočne záleží...

Počas cesty, si uvedomíte, že fyzický vzhľad v skutočnosti nie je až taký podstatný, pretože...

„Šarm je klamlivý a krása pominuteľná, ale žena ktorá sa boji Pána bude odmenená“
Príslovia 31:30

Hnanie sa za nejakým fyzickým ideálom sa pomaličky posunie na rebríčku hodnôt  kvôli ktorému chodíte na tréningy crossfitu každý deň, a prakticky sa týrate (rozumejte – trénujete). Stanete sa úplne závislými na pocite, že robíte veci ktoré boli ešte pred pár mesiacmi jednoducho nemožné. Telo ktoré získate, nie je nič viac než vedľajší efekt. Vyžaduje to disciplínu v kuchyni na to aby ste zo seba vydali (fyzicky, mentálne a duchovne)to najlepšie, takže pamätajte, že by ste mali...

„...kráčať duchom, a nebudete uspokojovaný túžbami tela“
„Galatanom“ 5:16

Snažte sa dosiahnuť výkony vo všetkých oblastiach svojho života a budete vďaka tomu zdravší a šťastnejší. Udržujte pohodu, WOD-ujte, Boh vám žehnaj.

Coach Barnett.

P.S ak ste chlap a čítate to a pýtate sa „Ale čo ak som chlap a nechcem byť veľký/mohutný?“ potom ...proste...proste sa ma to ani nepýtajte.

 

Strach zo svalov a CFT