Zoznámte sa Kettlebell

Zoznámte sa Kettlebell

Nie Kettleball, ale Kettlebell, áno tá deľová guľa s rúčkou, nie Vinbell – plast naplnený cementom, či betónom, ale Kettlebell, revolučné náčinie využívané rôznymi ľuďmi, od vrcholových športovcov cez hollywoodske celebrity až po dôchodkyne.

 

Exkurzom do histórie by sme sa dozvedeli, že zárodky Našej deľovej gule smerujú až do shaolin chrámov, neskôr sa objavujú i v periodikách autorov ako Bruce Lee. Ako čas plynie kettlebelly sa v druhej polovici 20. stor. začínajú čím viac popularizovať i v Rusku, kde s týmto náčiním trénujú už aj olympionisti a ďalší vrcholoví športovci.

Začiatkom 21. stor. dostávujú naše kettlebelly druhý dych v podobe Pavela Tatsoulina v USA. Spúšťa sa nové obdobie, ktorého svedkami sme momentálne i my. Objavujeme funkčné, komplexné i efektívne využitie týchto nástrojov, uvedomujeme si metabolické i hormonálne procesy, ktoré sa nám pri cvičení s kettlebellom v tele odohrávajú, trénujeme dynamiku, silu a rýchlosť v jednom. Myslíme na prevenciu zranení, odolnosť nášho tela, koordináciu, presnosť a koncentráciu. Kettlebell výborne spevňuje i posilňuje jadro, t.j panvovú časť - oporný bod nášho tela, hnací motor, ktorý vysiela signál do končatín. Viac o jadre si povieme v budúcich blogoch.

 

Na záver by sme azda už len spomenuli, že kettlebell je takzvaná budúcnosť v minulosti, ako sa pripravovali naši predkovia na výzvy v minulosti, tak i my chceme dospieť k sile, vyrovnanosti, flexibilnej vytrvalosti, komplexnému zdraviu, mobilite a všeobecnej zdatnosti. My sa o to aktívne snažíme na tréningoch CFT BB i za pomoci našich kettlebellov. Čím skôr sa s kettlebellom zoznámte, tak ako to už urobili napr. aj Jennifer Lopez, Silvester Stallone, väčšina hercov z filmu 300, Penelope cruz, či Matthew McConaughey a mnoho ďalších.

Mnohé spomenuté informácie sme sa dozvedeli od chalanov z www.kettlebell.sk alebo dnešného CrossFit Pressburg, kde sme sa učili s kettlebellom pred niekoľkými rokmi pracovať.

Zoznámte sa Kettlebell