Kde sa podelo poctivé fitness ?

Kde sa podelo poctivé fitness ?

 

Pamätám si na časy, kedy ešte mesto nebolo prepchaté fitnes centrami, o gymoch sa ešte ani nehovorilo, v každej druhej školskej telocvični sa nerobili “funkčné tréningy”, nanajvýš tak aerobic pre naše mamy. Pred 15 rokmi som bojoval o klúče od susednej pivnice, resp. kočikárne, kde mal sused, v tom čase naturálny kulturista zriadenú domácu posilku. S otcom si všetky stroje zostrojili po domácky a celá ulica bojovala o tieto klúče. Boli to krásne časy, informácii bolo málo a jediné skúsenosti sme čerpali z časopisov a spoločných rozhovorov. 

 Prečo o tom hovorím ? Jednak  trocha melanchólie nezaškodí, ale najmä preto, že dnes si fitness odvetvie odbočilo a nemyslím si, že je to tak správne. Všade je prebytok informácií a doba je uponáhľaná. Ak bežný človek chce začať so sebou niečo robiť, vzniká veľký problém vybrať si. Dnešný človek nemá čas študovať a porovnávať, necháva sa uniesť emóciami a na základe tých si vyberie trénera alebo spôsob, akým začne svoj cieľ “začať niečo so sebou robiť” plniť.

 Mám pocit, že kvalitné tréningy a poctiví tréneri sa dostávajú do úzadia. Moja stará mama by to povedala priamo, myslím si, že ľudia čoraz viac strácajú “chochmes” (zdravý rozum). Pamätáte si ešte tie teleshoping reklamy, kedy vyrysovaní herci predvádzali svoje radikálne zmeny postavy za pomoci valčeka na brucho.

 

 Povedzme si raz a navždy, že cvičením brucha sa nechudne, nefunguje to tak. Kto tomu uveril, resp. verí, mal by pouvažovať nad tým, či čítať tento text ešte ďalej. Verím, že taký človek tu nie je. K veci, ak niekto dnes uverí, že 20 minútovým cvičením s rôznymi “super”, “mega”, “elektro” pomôckami z ďalekej budúcnosti docieli rovnaký efekt ako niekto, kto trénuje poctivo, s radami od trénera, uspôsobenou stravou = akoby uveril tým vyrysovaným hercom, že za pomoci valčeka na brucho sa zbaví všetkého tuku a k tomu ešte aj priberie svalovú hmotu. Žiaľ, uverí novodobému teleshopingu. 

 Tak ako aj teleshoping, tak aj všetky novodobé cvičenia sa neopierajú o relevantné výskumy a fakty, ale o marketing. Žijeme v dobe sociálnych sietí a spoločenskú mienku z veľkej časti utvára to, ako sa prezentujete na instagrame alebo facebboku. Kde ste boli, ako ste cvičili, čo ste jedli, pili a predajcovia to veľmi dobre vedia. Z poctivých a dobrých trénerov sa stávajú multi level marketéri, pretože zisťujú, že poctivá práca nie je až tak dobre zaplatená, oproti pyramídovým spoločnostiam, ktoré predávajú nízkoenergetické šejkre, čo vám uberajú chuť do jedla. Takéto spoločnosti poľujú na trénerov, aby koktejl skúsili, následne ho ponúkli svojej klientele a s maržou predávali ďalej. Stávajú sa súčasťou pyramídy.

 Aby som to zhrnul. Nebudem nikomu hovoriť do ktorého fitka alebo gymu by mal začať chodiť a kde sú akí tréneri. Nebudem nikomu hovoriť aký spôsob cvičenia je ten najlepší. Tento článok je moja optika na dnešné fitness, každý by mal mať svoj názor a nikomu sa ho nesnažím zobrať. 

 

Jediné, čo chcem je aby sme sa zamysleli. Tréneri cestujú za rôznymi seminármi, školeniami, workshopmi, samovzdelávajú sa, venujú sa cvičeniu a fitness roky. Majú za sebou výsledky desiatok spokojných klientov, vyznajú sa v stravovaní a všetko to dosiahli poctivou prácou s klientom. Žiadnymi skratkami, ale optimálnym nastavením tréningového plánu, 60 minútových tréningov a kvalitnej stravy, regenerácie, ktoré sú podložené výskumom, faktami a relevantnými výsledkami. Za využitia všetkých vedomostí a skúseností za tie roky, čo sa tomu venujú. Z oblasti redukcie podkožného tuku, výživy, silového tréningu, cvikov s vlastnou váhou, kondičného tréningu, gymnastiky, intervalového tréningu, crossfit-u, hypertrofie, fyzio, plyo, izometrie, atletiky, behu,..

 

Prečo veríme novodobému teleshopingu ?

 

Autorom článku je osobný tréner z Banskej Bystrice, z Centra funkčného tréningu.

Prečítajte si ďalej : Ako spoznať dobrého osobného trénera

Kde sa podelo poctivé fitness ?